Część osób już kupiła, część się wciąż zastanawia czy jeszcze opłaca się inwestować w Hiszpanii a część inwestuje tam od lat i nie zamierza przestawać.

      Odpowiadając na postawione w tytule pytanie warto przyjrzeć się obecnej sytuacji gospodarczej i politycznej naszego kraju, bo nie da się uniknąć porównań do rynku nieruchomości w Polsce i tego jak wygląda zmiana trendu na obu rynkach.

     Obecnie rynek nieruchomości w Polsce jest historycznie najdroższy, dokładając do tego wojnę toczącą się za naszą wschodnią granicą, duża cześć ekspertów przewiduje jego spadek w wartości sprzedaży oraz cen nieruchomości.

       Nieruchomości w Hiszpanii są pierwszy raz w historii tańsze niż w Polsce a dodatkowo Hiszpania jest miejscem, gdzie ludzie z całego świata kupują nieruchomości inwestycyjnie oraz dlatego żeby tu zamieszkać. Wciąż na południowym słonecznym wybrzeżu Hiszpanii jest bardzo dużo miejsc gdzie ceny nie wróciły do swojego najwyższego pułapu po wielkich spadkach z 2008 roku. Szacuje się że rynek nieruchomości nadmorskich jest dziś ok. 20% tańszy od najwyższych cen z 2008 roku dla porównania w Polsce jest ok. 40% drożej.

       Skoro możemy kupować nieruchomości we Francji, Włoszech, Chorwacji, Cyprze, Portugalii, Bułgarii czy jeszcze nie tak dawno bardzo modnej Gruzji to dlaczego koncentrujemy się od samego początku głównie na obsłudze rynku nieruchomości w Hiszpanii ?

      Odpowiedź mogłaby się zawierać w jednym zdaniu: Hiszpania to największy rynek luksusowych nieruchomości na świecie gdzie inwestuje cały świat, ale nie byłaby to pełna odpowiedź gdyż to tylko jeden z wielu powodów. Przechodząc do konkretów:

 1. Hiszpania to kraj Nr 1 jako kierunek wakacyjny klientów z bogatych krajów z UK, Skandynawii czy Ameryki Południowej.
 2. Łatwość podróżowania. Świetnie skomunikowana, do Hiszpanii dolecisz z większości lotnisk w Polsce (lot trwa ok. 3h), największa (pod wzgl. zagęszczenia) sieć autostrad w Europie oraz szybkie pociągi.
 3. Różnorodna oferta od ekonomicznych nieruchomości za 70tys. Euro po najbardziej luksusowe.
 4. Wiele ofert z potencjałem wzrostu wartości pomimo rosnących stóp procentowych i inflacji w całej Europie oraz wysokimi stopami zwrotu ( nawet 9-14% ROI), łatwość upłynnienia nieruchomości.
 5. Możliwość kredytowania (niskie oprocentowanie 2,5-3,5% ) stałe stopy procentowe !
 6. Stabilne prawo, łatwość nabywania, Kraj EU podróżowanie i kupowanie na dowód osobisty
 7. Stan deweloperski obejmuje wykończenie „pod klucz” (gotowe łazienki, kuchnie, podłogi) ceny za nowe nieruchomości zaczynają się od 1,500 Euro/m2 w Pobierowie nad polskim morzem ponad 20tys zł/m2.
 8. Długość sezonu w Hiszpanii 8 miesięcy + 4 miesiące gdzie zazwyczaj temperatura jest pomiędzy 15-26 stopni Celsjusza. Nad polskim morzem pełny sezon trwa ok 2-3 miesiące bez gwarancji pogody.
 9. Piękne widoki, łączące morze i góry oraz niezwykłą przyrodę.
 10. Słońce, 320 dni słonecznych w roku – w Polsce 67 dni -w Szczecinie tylko 40 dni 
 11. Rejon Costa Blanca jest uznany przez WHO (Światowa Organizacja Zdrowia) za najzdrowszy do życia rejon w Europie. 
 12. Genialna kultura i jedzenie (naturalne i zdrowe dojrzewające w słońcu owoce).
 13. Idealny kraj na emeryturę i do uprawiania sportu, hiszpański styl życia

a może Ty masz inny powód żeby kupić nieruchomość w Hiszpanii ? My uważamy że każdy powód jest dobry, żeby przynajmniej przylecieć do Hiszpanii !

 

październik 2022

Tomasz Makałus

Specjalista ds. nieruchomości w Hiszpanii

Licencja PFRN Nr 12825

Tel: +48 666 391 777