Jeżeli masz w planach najem mieszkania, pamiętaj, że nie wolno kierować się tylko intuicją i nadzieją, że wszystko będzie dobrze. Jest szereg czynników na które powinieneś zwrócić uwagę. W tym artykule pokażę jak przejść cały proces od weryfikacji ogłoszenia, mieszkania i Właściciela po umowę najmu, protokół zdawczo odbiorczy gdyż to wszystko może mieć kluczowe znaczenie dla bezpieczeństwa Twojego i Twoich bliskich.

Ogłoszenie podejrzane? Zweryfikuj je dokładnie.

        W ogłoszeniu nie ma numeru telefonu. Oczywiście nie każdy ma czas odbierać telefony od różnych ludzi, ale brak tej formy kontaktu może zostać uznany za podejrzany. Podobnie sytuacja, gdy ogłoszenie zamieszczane jest przez nowego, świeżo zarejestrowanego, użytkownika. Jeśli ogłoszenie ma obydwie te cechy, to już lepiej z góry je odrzucić.

Zbyt atrakcyjna cena najmu. Jeśli natrafisz na ogłoszenie, które cenowo znacząco odbiega od średniej ceny najmu w danej miejscowości, to z tyłu głowy powinna Ci się zapalić „czerwona lampka”. Na przykład kawalerka po generalnym remoncie w centrum Białegostoku za 1000 zł z opłatami? To oferta z kategorii „zbyt dobre, by mogło być prawdziwe” i najczęściej tak jest.

Zaliczka za rezerwację. Żaden szanujący się pośrednik, ani osoba prywatnie wynajmująca mieszkanie, nie będzie brała od ciebie zaliczki za obejrzenie mieszkania. Podobnie wygląda sytuacja, jeśli pojawia się takie hasło, jak "przedpłata za możliwość dostępu do oferty agencji nieruchomości".

     Zastrzeżenia co do formy kontaktu. Możesz natrafić na ogłoszenie, które wygląda rzetelnie. Cena rozsądna, ot nie za wysoka i nie za niska, niby wszystko w porządku. Aż tu nagle na końcu ogłoszenia pojawia się informacja, byś nie kontaktował się z wystawiającym przez portal X, tylko od razu przez prywatnego maila. Przy okazji może być jakaś wymówka, jak brak możliwości zalogowania się do serwisu przez telefon. To unikanie kontaktu za pomocą serwisu powinno wzbudzić Twoją czujność dlatego, że w ten sposób oszuści chcą uniknąć pozostawienia po sobie śladów.

Sprawdź rachunki z poprzedniego okresu rozliczeniowego.

      Przed zawarciem umowy poproś wynajmującego o kopię zaliczek z ostatnich sześciu miesięcy, co pozwoli Tobie zweryfikować prawdziwość informacji podanych przez Wynajmującego w ogłoszeniu.

Zagwarantuj sobie w umowie prawo do weryfikacji dokumentów rozliczeniowych dotyczących zużycia mediów i zaliczek otrzymywanych przez Wynajmującego od zarządcy nieruchomości czy spółdzielni mieszkaniowej.

        Bardzo ważne jest też, aby spisać stan wszystkich liczników przynależnych do lokalu, a jeżeli media są rozliczane w formie zryczałtowanej, wówczas należy ustalić zasady ponoszenia i rozliczania tych kosztów. Czynności tych należy dokonać zarówno przy przekazaniu lokalu, jak i przy jego zwrocie.
 

Zdjęcia mieszkania to nie wszystko, obejrzyj je osobiście.

      Często zdarza się, że w ogłoszeniach prezentowane są bardzo atrakcyjne zdjęcia mieszkania, które w rzeczywistości wygląda zupełnie inaczej.

Może być to spowodowane tym, iż zdjęcia były robione świeżo po remoncie, a mieszkanie jest wynajmowane już od kilku dobrych lat. Stan mebli i wyposażenia może się znacznie różnić od tych na zdjęciu. Przede wszystkim zwracaj uwagę na rzeczy w użytkowaniu - czyli jakie jest łóżko, czy jest wygodne, jaka jest kuchenka, czy tam są dwa palniki, a Ty może potrzebujesz czterech? Patrz również na techniczne rzeczy, czyli wentylację.

     Zdjęcia robione są profesjonalnym lub mniej profesjonalnym sprzętem fotograficznym i często mamy wrażenie że mieszkanie jest znacznie mniejsze niż te na zdjęciach, i mimo iż w ofercie jest informacja że są dwie sypianie, na miejscu może kazać się że jedna z sypialni jest na tyle mała iż nie zmieści się tam łóżko.
 

Kim jest Właściciel ? Czy ta osoba ma prawo do wynajęcia mieszkania

             Na spotkaniu poproś Właściciela o okazanie dwóch różnych dokumentów tożsamości. To chroni na wypadek, gdyby oszust posługiwał się fałszywym dowodem osobistym.

       Poproś Właściciela o okazanie dokumentu potwierdzającego własność nieruchomości. Może to być umowa sprzedaży, darowizny czy też spadek. Często w takiej umowie podany jest numer księgi wieczystej dla wynajmowanej nieruchomości. Wpisz go na stronie Ministerstwa Sprawiedliwości by potwierdzić, że ta osoba rzeczywiście posiada daną nieruchomość.

Uwaga ! Jeżeli osoba, z którą się spotkałeś nie jest Właścicielem nieruchomości, wtedy powinna posiadać pisemne pełnomocnictwo do podpisania umowy najmu w imieniu prawnego Właściciela.
 

Umowa najmu, szczegółowo ją przeczytaj !

          Umowa najmu może być zawarta zarówno w formie ustnej, jak i pisemnej, niemniej jednak najlepszym rozwiązaniem jest spisanie umowy w formie dokumentu. Jest to bardzo istotne i najpełniej zabezpiecza interesy obu stron stosunku najmu. Treść umowy powinna dokładnie określać, na jaki czas najem został zawarty. Pozwoli to przede wszystkim uniknąć sytuacji, w której wynajmujący zażąda z dnia na dzień, aby najemca opuścił lokal w dowolnie wskazanym przez niego czasie.

Umowa najmu powinna również precyzyjnie określać przedmiot najmu. Poza podaniem adresu mieszkania, warto podać również numer księgi wieczystej prowadzonej dla danej nieruchomości. Ważne jest również, aby umowa najmu określała również wysokość czynszu, termin oraz sposób jego płatności.
 

Protokół zdawczo odbiorczy, koniecznie o tym pamiętaj!

           Protokół zdawczo-odbiorczy stanowi dodatkowe zabezpieczenie dla stron stosunku umowy najmu. Ważne, by po podpisaniu umowy najmu, w chwili przejmowania lokalu, sporządzić protokół zdawczo-odbiorczy. Taki dokument powinien zawierać ogólny opis i stan mieszkania jak również szczegółowy spis i stan wyposażenia, od mebli począwszy, a skończywszy na sztućcach czy żarówkach w lampach sufitowych. Słowem, protokół taki powinien zawierać wszystkie elementy wyposażenia mieszkania.

Tylko i wyłącznie dokładnie i precyzyjnie sporządzony protokół będzie Cię zabezpieczał. Im bardziej dokładny, tym mniejsza szansa w przyszłości na nieporozumienia przy oddawaniu mieszkania właścicielowi.

Warto również uzupełnić ww. protokół o zdjęcia mieszkania, czasami bywa tak iż szczegóły które nie zostały zapisane w tymże dokumencie często mogą być widoczne na zdjęciu.
 

Jeśli pracujesz zdalnie, sprawdź sąsiedztwo

           Mieszkanie powinno Ci się kojarzyć się ze spokojem i komfortem. Jednak zbyt intensywny hałas między innymi budowy dużego apartamentowca za oknem czy bardzo ruchliwa ulica, przedszkole itd. może łatwo rozkojarzyć, dlatego tak ważne jest zapoznanie się z najbliższym sąsiedztwem. Perspektywa spędzenia całego dnia w mieszkaniu, które jest również twoim miejscem pracy, w silnie natężonym hałasie dobiegającym z zewnątrz może nas nie miło zaskoczyć.
 

Zrób zdjęcia liczników, dla własnego dobra

         Bardzo ważne przy wynajmie mieszkania są liczniki mediów. Protokół zdawczo-odbiorczy mieszkania powinien zawierać dokładny odpis aktualnych stanów liczników gazu, wody i energii elektrycznej, przypadających na dzień oddania mieszkania.

Dzięki temu będziesz odpowiedzialny wyłącznie za własne zużycie mediów. Posiadanie wiedzy o stanie liczników pomaga w trakcie rozliczeń z dostawcami mediów. Dzięki temu, że przy odbiorze mieszkania dokładnie spiszemy wszystkie liczniki, protokół zdawczo-odbiorczy będzie rzetelnym źródłem w przypadku ewentualnych późniejszych problemów.

Poszukiwanie mieszkania do długotrwały proces wymagający dużo cierpliwości i wiedzy. Do tego coraz częściej pojawiają się doniesienia o osobach wynajmujących mieszkanie, które do nich nie należy, co zwykle skutkuje stratą pieniędzy i koniecznością natychmiastowej wyprowadzki.

Pośrednicy ds. nieruchomości mają odpowiednie doświadczenie oraz zaplecze prawne, które pozwala im przewidywać możliwe scenariusze. Oszczędność czasu, profesjonalne doradztwo, bezpieczeństwo, pomoc w wyborze mieszkania, negocjacje czynszu, to tylko niektóre plusy współpracy z biurem nieruchomości. Jeżeli przekonałam Cię dlaczego warto skorzystać z usług profesjonalistów, serdecznie zapraszam i pamiętaj, nie daj się nabić w butelkę ! ;-)

     

Justyna Deryng
Korona Nieruchomości

ul. Legionowa 28 lok. 103A

15-281 Białystok

tel. 666-485-777

tel. (85) 733-37-82