Jak bezpiecznie inwestować w Hiszpanii ?

                                                                                                      Torrevieja

          Hiszpania od wielu lat cieszy się ogromnym zainteresowaniem wśród turystów przy wyborze kierunku wakacyjnych wyjazdów. A co za tym idzie jest również jednym z najbardziej atrakcyjnych krajów, w którym warto inwestować w zakup nieruchomości. Apartament pod wakacyjny wynajem, czy też house flipping, to sposób na lokatę kapitału dla wielu obcokrajowców.  Nic więc dziwnego, że w Polsce również zyskuje coraz większe grono zainteresowanych. Jednak należy pamiętać, że rynek nieruchomości w Hiszpanii rządzi się nieco innymi prawami niż w Polsce. 

Decyzja o zakupie domu lub apartamentu w Hiszpanii wymaga dokładnego przeanalizowania następujących czynników:

 • CEL INWESTYCJI

               Zanim zapadnie decyzja o zakupie nieruchomości należy zastanowić się do jakiego celu planują Państwo ją wykorzystać.  Preferowana lokalizacja, metraż, liczba sypialni, rozkład oraz funkcjonalność pomieszczeń będą się zasadniczo różnić w zależności czy ma to być wymarzony dom, który będzie służył wyłącznie do celów prywatnych czy też apartament na wynajem.

 • LOKALIZACJA NIERUCHOMOŚCI

                 Decydując się na zakup nieruchomości w Hiszpanii przy wyborze lokalizacji powinni Państwo zwrócić szczególną uwagę na odległość od morza i lotniska, atrakcyjnych miejsc turystycznych, okolic pól golfowych, infrastruktury, sklepów czy restauracji. Turyści zdecydowanie chętniej wybiorą noclegi w miejscach zlokalizowanych w popularniejszych kurortach, gdzie będą mieli dostęp do ogromnej ilości różnego rodzaju atrakcji, piaszczystych plaż i miejskich rozrywek. 

W tej sytuacji powinni państwo rozważyć wybór lokalizacji w miejscach turystycznych typu Costa del Sol, Costa Blanca czy Costa Brava.

 • STAN PRAWNY NIERUCHOMOŚCI

                     Tak jak już wspomnieliśmy hiszpański rynek nieruchomości rządzi się nieco innymi prawami, w konsekwencji niekiedy stawia zagranicznych inwestorów na mało korzystnej pozycji. Chcąc uniknąć potencjalnego ryzyka i zyskać pewność, że zakup wybranej nieruchomości będzie w pełni bezpieczny, legalny i w przyszłości nie będą Państwo zmuszeni do poniesienia dodatkowych kosztów, warto zasięgnąć porady u hiszpańskojęzycznego prawnika, czy też agenta nieruchomości, który jest w stanie załatwić wszelkie sprawy formalno-prawne. Korzystając z usług doświadczonego agenta mogą Państwo być pewni, że zweryfikuje on niezmiernie istotne kwestie, które mogłyby zostać przeoczone takie jak min.: czy podatek od nieruchomości został uregulowany, czy poprzedni właściciel otrzymał pozwolenie na budowę, czy nieruchomość znajduje się w rejestrze gruntów.

                                                                                                Marbella / Mijas

 • STAN TECHNICZNY NIERUCHOMOŚCI

             Przed zakupem wybranej nieruchomości warto zweryfikować jej stan faktyczny tzn.  czy zdjęcia odzwierciedlają realny stan techniczny. Częstym procederem właścicieli chcących uzyskać jak najwyższą cenę jest sprytne ukrycie wad czy usterek nieruchomości. 

Gdy decydują się Państwo na zakup w celach inwestycyjnych nieruchomości przeznaczonej do remontu również musimy skrupulatnie przeanalizować, czy cena jest adekwatna do stanu technicznego. W przypadku, gdy nie jest wystarczająco niska po doliczeniu do niej kosztu generalnego remontu, zwyczajnie zakup może okazać się mało opłacalny. Warto pamiętać o możliwości negocjacji oraz zaproponowania własnej ceny.

 • ŹRÓDŁO FFINANSOWANIA

              Będąc obcokrajowcem chcąc zainwestować w nieruchomości w Hiszpanii oczywiście można również posiłkować się kredytem hipotecznym. Otrzymanie kredytu dla osób spełniających określone warunki, z reguły nie stanowi większego problemu i zależy głownie od statusu klienta oraz wyniku raportu wyceny nieruchomości.

            Zasadniczo osoby przyjezdne mogą uzyskać kredyt na pokrycie kosztów zakupu nawet w 50-70%.

Starając się o kredyt hipoteczny, warto skorzystać z usług specjalisty ds. hiszpańskiego rynku nieruchomości, który na każdym etapie procesu uruchamiania kredytu hipotecznego zapewni pełną i profesjonalną obsługę, a tym samym wzrosną Państwa szanse na korzystniejsze warunki kredytowania.

 • RENTOWNOŚĆ INWESTYCJI 

            Inwestując w nieruchomości w celach zarobkowych, przed zakupem powinno się przekalkulować jego zyskowność. W tym celu należy wziąć pod uwagę następujące czynniki:

 • cenę nieruchomości,
 • podatki i dodatkowe opłaty związane z zakupem,
 • koszty utrzymania nieruchomości,
 • miesięczna rata kredytu hipotecznego,
 • podatek od wynajmu nieruchomości,
 • stawka za wynajem,
 • szacowane obłożenie domu lub apartamentu.

                                                                                               Marbella / Mijas

                     Jeżeli w dalszym ciągu zastanawiają się Państwo czy warto inwestować w nieruchomości w Hiszpanii? To odpowiedź brzmi zdecydowanie tak  - przy obecnym poziomie cen i ofert, oczywiście o ile zostanie to zrobione  w sposób rozważny i przemyślany. Pamiętajmy, pośpiech jest zwykle złym doradcą. Jeżeli nie chcą Państwo tracić czasu na samodzielnie poszukiwanie i rzetelną weryfikację dostępnych na rynku ofert zapraszamy do kontaktu z naszymi specjalistami. Dbamy o bezpieczeństwo kapitału naszych Klientów, a jeżeli będzie taka potrzeba pomożemy również uzyskać finansowanie na zakup nieruchomości, a po zakupie zaproponujemy rzetelną firmę zarządzającą najmem czy ekipę remontową. Zakup nieruchomości w Hiszpanii wydaje się być kuszącą inwestycją tym bardziej, że podpowiemy na co należy zwrócić szczególną uwagę, aby zakup przyniósł oczekiwany zysk.  

marzec 2022

Tomasz Makałus

Specjalista ds. nieruchomości w Hiszpanii

Licencja PFRN Nr 12825

Tel: 666 391 777