Dom Skandynawski- ciekawa alternatywa dla domów tradycyjnych.

Dom na miarę naszych potrzeb

              Technologia została zaczerpnięta od naszych skandynawskich dalekich sąsiadów. W tamtych rejonach to jeden z najpopularniejszych sposobów budowy energooszczędnych domów. Został on przystosowany do panujących w tym regionie trudnych warunków atmosferycznych. Mieszkańcy potrzebowali technologii, która podoła mroźnemu, wietrznemu i wilgotnemu klimatowi, a przy tym będzie energooszczędna i ciepła. Ten fakt zdecydowanie zaprzecza wszystkim zakorzenionym wśród Polaków stereotypom, odnośnie domów szkieletowych. Pogoda w Polsce jest równie zmienna, a spore skoki temperatur powodują, że nie każda technologia budowy sprawdzi się na naszych terenach. Skandynawskie domy to jedna z opcji pasująca do kapryśnej atmosfery w tej części świata.

             Skandynawska technologia budowy staje się coraz częściej spotykanym wyborem wśród Polaków. Niewątpliwym i największym atutem tego typu inwestycji jest szybki czas realizacji, ok. 3-12 miesięcy od momentu podjęcia decyzji o zamiarze budowy domu. Najwięcej czasu w tym przypadku statystycznie zajmuje uzyskanie wszystkich niezbędnych dokumentów i pozwoleń, aby ruszyć z pierwszym etapem prac w terenie- wylaniem betonowych fundamentów. Sam proces budowy, tzw. wychodzenia z ziemi trwa krótko, kształt domu parterowego widać już po kilku dniach pracy. Dzięki możliwościom, jakie zapewnia nam ta technologia, wiele działań związanych z budową można realizować jednocześnie. Przeważnie w czasie powstawania fundamentów na działce, równolegle są już przygotowywane komponenty - ściany i konstrukcja dachu. Możliwość realizowania kilku zadań jednocześnie pozwala na znacznie szybszy czas realizacji w porównaniu z budową domu tradycyjnego. W dzisiejszych czasach przy tak szybko zmieniających się cenach materiałów budowlanych, czas odgrywa kluczową rolę w szacowaniu kosztów inwestycji. W tym momencie zaplanowanie budowy, która będzie długoterminowa (trwająca np. 2 lata) pod kątem finansów jest jak przysłowiowe “wróżenie z fusów”. Komfort psychiczny, jaki zapewnia nam szybka realizacja projektu jest nieoceniony i nie do wycenienia. Aktualnie dużo mówi się o wzrostach cen takich materiałów, jak styropian czy stal, gdy decydujemy się na konstrukcję drewnianą oraz rzetelną firmę wykonującą zlecenie mamy gwarancję niezmienności ceny. Dzięki temu doskonale wiemy, ile wyniesie nas budowa i możemy dokładniej oszacować koszty.

                  Jasnym jest fakt, iż należy ostrożnie dobierać podwykonawców, bo nawet najskuteczniejsza technologia zaadaptowana niepoprawnie lub niedbale nie przyniesie oczekiwanych efektów. W praktyce domy szkieletowe na pierwszy rzut oka, nie różnią się wyglądem od domów murowanych. Często pokryte taką samą elewacją, nie zdradzają przechodniom, co kryją w środku.

Domy szkieletowe powstają z naturalnego budulca, co ma wpływ na panujący wewnątrz mikroklimat. Uważa się, że drewniane domy posiadają zdolność do samoregulacji wilgotności, co sprzyja samopoczuciu mieszkańców, zwierząt i roślin.

Dlaczego więc przy projektowaniu własnego domu nie rozważyć skandynawskiego sposobu budowy? Ściany domów w technologii skandynawskiej niemal w całej swojej grubości stanowią izolację termiczną z wełny mineralnej. Dodatkowo cały dom od wewnętrznej strony uszczelniony jest folią paroizolacyjną, która tworzy szczelną powłokę niczym termos. Ważne jest, aby folia w żadnym miejscu nie była uszkodzona, a m.in. puszki na gniazdka były zamontowane bezpośrednio na folii w taki sposób, aby folia nie była rozcinana. Istotnym elementem budowy jest wykonywanie „bloower door test”, czyli testu kontroli szczelności, dzięki czemu nie ma obaw, że dom będzie nieszczelny czy okna lub ich ramy będą przepuszczały przecieki zimnego powietrza. Aby cieszyć się sprzyjającym mikroklimatem i energooszczędnością, nie wolno zapomnieć o odpowiedniej wentylacji. W przypadku opisywanej technologii rekomendowany jest montaż rekuperacji. Jest to idealne rozwiązanie przy drewnianej konstrukcji budynku. Wielu dobrych producentów montaż rekuperacji ma w swoim standardzie. Rekuperator z odzyskiem ciepła w połączeniu z konstrukcją szkieletową to gwarancja zmniejszenia kosztów związanych z ogrzewaniem nawet do 70%.

                  Często powtarzanym mitem jest stwierdzenie, że budynek szkieletowy może mieć jedynie głośne i skrzypiące poddasze użytkowe, nigdy pełne piętro… Oczywiście jest to nieprawdą, w oparciu o tę technikę powstają ogromne inwestycje, a dzięki lanym stropom nic nie skrzypi i nie trzeszczy. Skandynawowie przy użyciu tej technologii budują budynki użyteczności publicznej a także lokale mieszkalne w zabudowie szeregowej. Czy naprawdę przykładów musimy szukać za granicami naszego państwa? Oczywiście, że nie! W Białymstoku przy osiedlu Skorupy również powstał segment wybudowany w oparciu o wiedzę i umiejętności Skandynawów.

 Podsumowując, największe atuty budowy domu technologią skandynawską to:

Szybki czas realizacji,

  • Gwarancja niezmienności ceny,
  • Sprzyjający mikroklimat,
  • Niski współczynnik przenikalności cieplnej, energooszczędność i dźwiękoszczelność,
  • Gwarancja szczelnej izolacji dzięki folii paroizolacyjnej i testowi „bloower door test”,
  • Dzięki cieńszym ścianom więcej przestrzeni użytkowej w porównaniu do realizacji tego samego projektu domu budowanego technologią tradycyjną,

Po wcześniejszym wykonaniu fundamentów kolejne prace można wykonywać o każdej porze roku.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej skontaktuj się z naszym doradcą, chętnie odpowie na każde pytanie. Na naszej stronie internetowej www.koronanieruchomosci.pl w oferercie możesz obejrzeć przykładowe projekty domów które sprzedajemy wraz z działką. Ceny zaczynają się już od 335 000 zł za dom wolnostojący. Istnieje możliwość stworzenia domu “szytego na miarę” ponieważ każdy projekt jesteśmy w stanie zaadaptować do technologii skandynawskiej. Zadzwoń i umów się na spotkanie!

kwiecień 2022

Weronika Karolczuk

Korona Nieruchomości

Legionowa 28 lok. 103A

15-281 Białystok

tel. 794-967-777

tel. (85) 733-37-82




Jak bezpiecznie inwestować w Hiszpanii ?

                                                                                                      Torrevieja

          Hiszpania od wielu lat cieszy się ogromnym zainteresowaniem wśród turystów przy wyborze kierunku wakacyjnych wyjazdów. A co za tym idzie jest również jednym z najbardziej atrakcyjnych krajów, w którym warto inwestować w zakup nieruchomości. Apartament pod wakacyjny wynajem, czy też house flipping, to sposób na lokatę kapitału dla wielu obcokrajowców.  Nic więc dziwnego, że w Polsce również zyskuje coraz większe grono zainteresowanych. Jednak należy pamiętać, że rynek nieruchomości w Hiszpanii rządzi się nieco innymi prawami niż w Polsce.

Decyzja o zakupie domu lub apartamentu w Hiszpanii wymaga dokładnego przeanalizowania następujących czynników:

 

  • CEL INWESTYCJI

 

               Zanim zapadnie decyzja o zakupie nieruchomości należy zastanowić się do jakiego celu planują Państwo ją wykorzystać.  Preferowana lokalizacja, metraż, liczba sypialni, rozkład oraz funkcjonalność pomieszczeń będą się zasadniczo różnić w zależności czy ma to być wymarzony dom, który będzie służył wyłącznie do celów prywatnych czy też apartament na wynajem.

 

  • LOKALIZACJA NIERUCHOMOŚCI

 

                 Decydując się na zakup nieruchomości w Hiszpanii przy wyborze lokalizacji powinni Państwo zwrócić szczególną uwagę na odległość od morza i lotniska, atrakcyjnych miejsc turystycznych, okolic pól golfowych, infrastruktury, sklepów czy restauracji. Turyści zdecydowanie chętniej wybiorą noclegi w miejscach zlokalizowanych w popularniejszych kurortach, gdzie będą mieli dostęp do ogromnej ilości różnego rodzaju atrakcji, piaszczystych plaż i miejskich rozrywek.

W tej sytuacji powinni państwo rozważyć wybór lokalizacji w miejscach turystycznych typu Costa del Sol, Costa Blanca czy Costa Brava.

 

 

  • STAN PRAWNY NIERUCHOMOŚCI

 

 

                     Tak jak już wspomnieliśmy hiszpański rynek nieruchomości rządzi się nieco innymi prawami, w konsekwencji niekiedy stawia zagranicznych inwestorów na mało korzystnej pozycji. Chcąc uniknąć potencjalnego ryzyka i zyskać pewność, że zakup wybranej nieruchomości będzie w pełni bezpieczny, legalny i w przyszłości nie będą Państwo zmuszeni do poniesienia dodatkowych kosztów, warto zasięgnąć porady u hiszpańskojęzycznego prawnika, czy też agenta nieruchomości, który jest w stanie załatwić wszelkie sprawy formalno-prawne. Korzystając z usług doświadczonego agenta mogą Państwo być pewni, że zweryfikuje on niezmiernie istotne kwestie, które mogłyby zostać przeoczone takie jak min.: czy podatek od nieruchomości został uregulowany, czy poprzedni właściciel otrzymał pozwolenie na budowę, czy nieruchomość znajduje się w rejestrze gruntów.

                                                                                                Marbella / Mijas

  • STAN TECHNICZNY NIERUCHOMOŚCI

             Przed zakupem wybranej nieruchomości warto zweryfikować jej stan faktyczny tzn.  czy zdjęcia odzwierciedlają realny stan techniczny. Częstym procederem właścicieli chcących uzyskać jak najwyższą cenę jest sprytne ukrycie wad czy usterek nieruchomości.

Gdy decydują się Państwo na zakup w celach inwestycyjnych nieruchomości przeznaczonej do remontu również musimy skrupulatnie przeanalizować, czy cena jest adekwatna do stanu technicznego. W przypadku, gdy nie jest wystarczająco niska po doliczeniu do niej kosztu generalnego remontu, zwyczajnie zakup może okazać się mało opłacalny. Warto pamiętać o możliwości negocjacji oraz zaproponowania własnej ceny.

 

  • ŹRÓDŁO FFINANSOWANIA

              Będąc obcokrajowcem chcąc zainwestować w nieruchomości w Hiszpanii oczywiście można również posiłkować się kredytem hipotecznym. Otrzymanie kredytu dla osób spełniających określone warunki, z reguły nie stanowi większego problemu i zależy głownie od statusu klienta oraz wyniku raportu wyceny nieruchomości.

            Zasadniczo osoby przyjezdne mogą uzyskać kredyt na pokrycie kosztów zakupu nawet w 50-70%.

Starając się o kredyt hipoteczny, warto skorzystać z usług specjalisty ds. hiszpańskiego rynku nieruchomości, który na każdym etapie procesu uruchamiania kredytu hipotecznego zapewni pełną i profesjonalną obsługę, a tym samym wzrosną Państwa szanse na korzystniejsze warunki kredytowania.

 

  • RENTOWNOŚĆ INWESTYCJI

 

            Inwestując w nieruchomości w celach zarobkowych, przed zakupem powinno się przekalkulować jego zyskowność. W tym celu należy wziąć pod uwagę następujące czynniki:

  • cenę nieruchomości,
  • podatki i dodatkowe opłaty związane z zakupem,
  • koszty utrzymania nieruchomości,
  • miesięczna rata kredytu hipotecznego,
  • podatek od wynajmu nieruchomości,
  • stawka za wynajem,
  • szacowane obłożenie domu lub apartamentu.

 

                                                                                               Marbella / Mijas

                     Jeżeli w dalszym ciągu zastanawiają się Państwo czy warto inwestować w nieruchomości w Hiszpanii? To odpowiedź brzmi zdecydowanie tak  - przy obecnym poziomie cen i ofert, oczywiście o ile zostanie to zrobione  w sposób rozważny i przemyślany. Pamiętajmy, pośpiech jest zwykle złym doradcą. Jeżeli nie chcą Państwo tracić czasu na samodzielnie poszukiwanie i rzetelną weryfikację dostępnych na rynku ofert zapraszamy do kontaktu z naszymi specjalistami. Dbamy o bezpieczeństwo kapitału naszych Klientów, a jeżeli będzie taka potrzeba pomożemy również uzyskać finansowanie na zakup nieruchomości, a po zakupie zaproponujemy rzetelną firmę zarządzającą najmem czy ekipę remontową. Zakup nieruchomości w Hiszpanii wydaje się być kuszącą inwestycją tym bardziej, że podpowiemy na co należy zwrócić szczególną uwagę, aby zakup przyniósł oczekiwany zysk. 

marzec 2022

Tomasz Makałus

 

 

 

Specjalista ds. nieruchomości w Hiszpanii

Licencja PFRN Nr 12825

Tel: 666 391 777